שאלות נפוצות

המרכז לפילוסופיה מעשית הוא עמותה רשומה שמטרותיה הן:

  • ללמוד את התורות הפילוסופיות החשובות מהעבר וההווה.
  • ללמד ולהדגים שניתן ליישם עקרונות אלו בחיי היוםיום.
  • להציע הרצאות וקורסים בפילוסופיה לקהל הרחב.

המרכז מנוהל בהתנדבות בלבד, על ידי תלמידים מנוסים.  

מנהיגי המרכז הם ווילאם וקרול פוקס, תלמידים מזה למעלה מארבעים שנה בסניפים שונים ברחבי העולם.

התלמידים שלנו מגוונים מכל הבחינות, למעט אחת: לכולם יש רצון אמיתי ליישם את הפוטנציאל האמיתי שלהם. הם לא מוכנים לחיות חיים בלתי בדוקים ולהתמקד ברווחים חומריים בלבד. הם מאמינים שטבעם האמיתי מאפשר חוויה עמוקה יותר של חופש, שלום ואושר. והם מוכנים לנסות דברי חכמים ולהתבונן אל תוך עצמם על מנת לקבל תשובות לשאלות הגדולות של חיים.

כל המדריכים במרכז לפילוסופיה מעשית הם גם תלמידים שעוסקים ומיישמים את החומר במשך שנים רבות. מניסיונם האישי הם גילו שהשימושים של חוכמת הפילוסופיה הם בלתי מוגבלים ואמיתיים. כמדריכים מטרתם פשוטה - לטפח את האתגר של גילוי עצמי בכל תלמיד. המדריכים במרכז לא מקבלים כל שכר; הם מציעים את שירותיהם לקהל בהתנדבות. הרקע האישי והמקצועי שלהם מגוון ונרחב בדומה לתלמידים שהם מנחים.

שמי דוד, תושב תל-אביב.  אני משתתף בקורס הפילוסופיה במשך שלוש שנים. הגעתי כאדם עצבני למדי, המתרגז מכל דבר קטן. זה התבטא בודאי ביחסי האישיים, ולא לטובה. עם הזמן והשיעורים המעניינים והנעימים, ראיתי אט אט איך מחשבתי משתנה, ולטובה. כאילו החלפתי משקפיים. אני רואה כיום את החברה והעולם באור שונה למדי. אורח חיי השתנה לחלוטין, כמו כן יחסי חיי המשפחה, החברה והסביבה. אני רואה כמתנה גדולה את השינוי שנעשה בחיי. אני הרבה יותר שמח ורגוע, משיג הרבה יותר דברים, גם במישור האישי, החברי, בעבודה ובחיים בכלל. אני סבור, ואף בטוח שאין אדם שלא ימצא עניין, תועלת אישית וחיים טובים ויפים יותר.

 

יצחק אומר, מה הפילוסופיה נתנה לי? להקשיב, להתבונן, להתרכז בעכשיו. להיות פחות ביקורתי לעשות אתנחתא. לחשוב על אחדות במקום נפרדות. לא שניים, אחד. לשאול מי אני באמת. להיות אחד עם היקום.

מכיוון שכל הפעילות במרכז לפילוסופיה מעשית נעשית בהתנדבות, ההוצאות שלנו הן, יחסית, נמוכות.  למרות זאת, ברור שהמחירים שאנו גובים אינם מכסים את ההוצאות.

הפער הזה נסגר בשתי דרכים.  תלמידים ותיקים משלמים מחיר קצת יותר גבוה, ואילו שביכולתם, תורמים מכספם.

היום קיימים כשיבעים סניפים ברחבי העולם.  לעת עתה, בישראל, הפעילות היא בתל אביב בלבד.  

בכל פגישה מתנהל דיון פתוח על מספר נושאים כגון כיצד ניתן לרכוש חכמה, מה הם המכשולים לאושר אמתי ובר קיימא וכו'. המדריך מכוון את הדיון באמצעות שאלות שמתבססות על רעיונות של פילוסופים דגולים.  תוך כדי שיחה, מתפתחת הבנה עמוקה יותר של השאלות שמובילה לתרגילים מעשיים.  התלמידים מתבקשים ליישם את התרגילים האלה בחיי היומיום, על מנת לבחון את אמיתות העקרונות שהוצגו במהלך הפגישה.

כן.  תלמידים שהשלימו את ארבעת הקורסים הבסיסיים (חכמה, אושר, אהבה וחופש) יכולים להמשיך בסדרת קורסים מתמשכת שמאפשרת חדירה עמוקה יותר לשאלות החשובות בחיים.

לאחר השלמת ארבעת הקורסים הבסיסיים, ניתנת לתלמידים הזדמנות ללמוד מדיטציה.  תחילת התרגול עצמו מתבצע במשך הקורס החמישי.  תרגול המדיטציה, המשתמש במנטרה, מביא בהדרגה שלום פנימי, הרמוניה ובהירות מחשבה, ומספק את האנרגיה הדרושה בחיי היומיום.